میکرونیدلینگ صورت چیست؟

336 بازدید

میکرونیدلینگ صورت یکی از مهم ترین روش های بازیابی زیبایی از دست رفته‌ی پوست صورت است. میکرونیدلینگ صورت با هدف از بین بردن، مشکلات پوست صورت که طی مدت ها و به دلایل و عوامل مختلفی به وجود آمده‌اند، استفاده می شود. در ادامه با این روش به طور کامل آشنا می شویم.

میکرونیدلینگ صورت چیست؟

جوان و شاداب بودن صورت آرزوی هر فردی است که به زیبایی علاقه دارد و به آن اهمیت می دهد، اما به هر دلیلی این زیبایی ممکن است دستخوش تغییراتی شود و زیبایی و شادابی خود را از دست دهد. مطمئنا اگر دچار این مشکل شده باشید، می دانید که از دست دادن زیبایی به چه میزان می تواند عذاب آور باشد. میکرونیدلینگ صورت یک دستگاه و راه درمان بسیار سریع و موثر است که با توجه به مشکلات صورت شما، منافذ داخل صورت ایجاد می کند تا جذب و کلاژن گیری صورت افزایش یابد.

روش های میکرونیدلینگ صورت

به طور کلی میکرونیدلینگ صورت به دو شکل دستی و دستگاه قابل انجام است که با توجه به نیاز فرد و شرایط موجود از روش های مذکور استفاده می شود. در هر دو روش از سوزن هایی برای باز کردن منافذی در پوست با هدف تحریک کلاژن سازی استفاده می شود که در ادامه به طور کامل با هر روش آشنا می شویم.

 1. روش دستی

در این روش از یک وسیله به اسم درمارولر (derma roller) استفاده می شود، این دستگاه به شکل استوانه‌ای و پوشیده شده از نیدل (سوزن) های ظریف از جنس استیل است که در جهات مختلف روی پوست بیمار کشیده می شود و منافذی به عمق 0.5 تا 2 میلی متر (بسته به نوع دستگاه) روی پوست ایجاد می کند تا کلاژن سازی در پوست تحریک شود. در این روش فرد بیمار طی 2 الی 3 روز بهبود می یابد.

 1. دستگاه

این روش که فقط باید توسط پزشک متخصص انجام شود، منافذی به عمق 0.2 الی 2.7 میلی متر (قابل تنظیم است) روی پوست ایجاد می شود. تفاوت این روش با روش دستی در این که، این دستگاه دارای یک کارتریج سوزن است که قادر به ایجاد میکروکانال های بسیار زیادی و نمی توان تعداد آن را با روش دستی مقایسه نمود. این روش بازدهی بسیار بالاتری دارد و از آن می توان در قسمت های حساس مانند دور لب، پلک تحتانی و فوقانی استفاده نمود.

کاربرد میکرونیدلینگ صورت چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که دقیقا کاربرد میکرونیدلینگ چیست و چرا باید از آن استفاده نمود. پاسخ به این سوال واضح است. همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد، میکرونیدلینگ برای از بین بردن عیب های صورت مانند چین و چروک و درمان جوش و آکنه استفاده می شود اما این روش برای همه مناسب نیست و اگر قصد دارید از این روش استفاده کنید، قبل از هر کاری به چند پزشک متخصص مراجعه کنید تا از بی خطر بودن این روش اطمینان حاصل کنید.

 

 

مراقبت های قبل از میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک روش کاملا بدون درد و غیر تهاجمی است که هدف آن تحریک کلاژن سازی است که هیچ گونه عوارض جانبی خطرناکی ندارد، اما برای بازدهی بهتر کار باید مواردی را رعایت نمود که باعث بازخورد بهتر کار می شود. مهم ترین مواردی که قبل میکرونیدلینگ باید انجام داد، شامل موارد زیر است.

 • محل مورد نظر برای میکرونیدلینگ از هرگونه کرم، مواد آرایشی و لوسیون پاک کنید
 • اگر از داوری خاصی استفاده می کنید قبل از میکرونیدلینگ صورت به پزشک خود اطلاع دهید
 • اگر تبخال یا ضایعه‌ی پوستی دارید قبل از میکرونیدلینگ صورت به پزشک خود مراجعه کنید
 • اگر از روش های دیگری برای این مشکل استفاده کردید حتما به پزشک اطلاع دهید
 • عدم استفاده از لایه بردار
 • این روش برای همه مناسب نیست، پس قبل از انجام آن حتما به پزشک خودتان مراجعه کنید

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

از آنجایی که جلسات میکرونیدلینگ صورت باید در بازه های زمانی مشخص انجام شود، پس فرد باید طی این بازه ها از صورت خود مراقبت کرده تا بتواند بازدهی کاملی دریافت کند. از این رو رعایت موارد زیر برای بعد از میکرونیدلینگ واجب است.

 • پوست بعد میکرونیدلینگ، قرمز و کبود می شود، ولی در عرض 12 تا 48 ساعت خوب می شود، پس صورت خود را دستمالی و تحریک نکنید.
 • پوست بعد میکرونیدلینگ، دچار التهاب می شود، از میوه هایی مثل آناناس برای کاهش التهاب و کبودی استفاده کنید.
 • از محصولاتی که حاوی اسید و فعال کننده هستند مانند محصولات AHA (اسید گلیکولیک) طی 2 الی 3 روز استفاده نکنید.
 • اگر مجبور به بیرون رفتن از خانه هستید، حتما از کرم ضد آفتاب مرغوب استفاده کنید.
 • 24 الی 48 ساعت بعد میکرونیدلینگ صورت از حمام کردن خود داری کنید.
 • حداقل 3 تا 10 روز از ماندن در زیر آفتاب یا ورزش هایی که باعث تعریق می شوند، خودداری کنید.

مزایای روش میکرونیدلینگ

مطمئنا اگر قرار باشد از این روش استفاده کنیم، قبل از هر چیزی باید با مهم ترین مزایای این روش آشنا باشیم تا بتوانیم از آن استفاده کنیم. از مهم ترین مزایای میکرونیدلینگ می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • تحریک کلاژن سازی و جریان خون که سبب شادابی پوست می شود.
 • بازسازی بافت پوست در مواردی مانند چین و چروک، آکنه، سوختگی و جوش
 • درمان مشکلات پوستی بدون توجه به نوع و طیف رنگ پوست
 • درمان مشکلات قسمت های حساس مانند پشت گردن، دور لب، پلک فوقانی و تحتانی
 • هزینه بسیار کم نسبت به روش های مشابه مانند لیزر که حتی روی پوست های تیره کارساز نیستند
 • درمان سریع و بدون خطر پوست صورت

معایب روش میکرونیدلینگ

مانند هر روش دیگری، میکرونیدلینگ صورت نیز دارای معایبی است که ممکن شما را برای استفاده از این روش مظطرب نماید، دقت داشته باشید که توجه به معایب هر روشی بسیار مهم تر از مزایای آن است، پس اگر قصد استفاده از روش میکرونیدلینگ را دارید به معایبی که در ادامه گفته می شود به خوبی فکر کنید.

 • قرمزی، کبودی و تورم پوست در بازه‌ی محدود (2 الی 3 روز)
 • ایجاد انواع حساسیت های پوستی
 • کبودی و تیرگی پوست در صورتی که میزان فشار وارده نامناسب باشد
 • التهاب و ورم
 • حساسیت به نور خورشید
 • خارش در ناحیه میکرونیدلینگ شده
 • خون ریزی مختصر در قسمت مذکور

آیا ممکن است میکرونیدلینگ عوارض داشته باشد؟

یکی از سوالاتی که همواره از ما پرسیده می شود، این است که این روش ممکن است دارای عوارض باشد؟ اگر بخواهیم صریح به این سوال پاسخ بدهیم، باید بگویم که روش میکرونیدلینگ زمانی دارای عوارض خواهد بود که توسط فردی غیرحرفه ای و در محیط غیر بهداشتی انجام شود؛ در این صورت می تواند عوارض بسیار شدیدی به همراه داشته باشد.

میکرونیدلینگ مناسب چه افرادی نیست؟

همان‌طور که در قبل تر نیز گفته شد میکرونیدلینگ صورت برای همه مناسب نیست و اگر قرار است میکرونیدلینگ انجام دهید حتما باید قبل از هر کاری با پزشک مربوطه صحبت کرده و از او مشاوره بگیرید. اما اگر قصد و وقت مراجعه به پزشک را ندارید باید دقت کنید که نباید جزو افراد زیر باشید، در غیر این صورت می توانید میکرونیدلینگ صورت انجام دهید.

 • افرادی که زخم، خراشیدگی و بریدگی های باز بر روی پوست دارند
 • افرادی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند
 • افرادی که در نقطه یا نقاط مورد نظر، عفونت های پوستی یا تبخال دارند
 • افرادی که سابقه التیام دیر زخم یا کلوئید دارند
 • افرادی که تحت پرتو درمانی یا اشعه درمانی در 1 سال گذشته هستند
 • افرادی که هموفیلی بوده و از داروهای ضد انعقاد خون و آسپرین استفاده می کنند
 • افرادی که در طول 3 ماه گذشته، تحت درمان با داروی ایزوترتینوین (اکوتان) هستند
 • افرادی که دیابت دارند
 • افرادی که پوست های نازک و حساس دارند

انواع دستگاه های میکرونیدلینگ صورت

میکرونیدلینگ صورت با استفاده از دستگاه های مختلفی انجام می شود که هر کدام با توجه به نیاز فرد و تشخیص پزشک مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا درمارولر یکی از رایج ترین دستگاه های میکرونیدلینگ است که حتی مصارف خانگی نیز دارد. در ادامه چند دستگاه میکرونیدلینگ صورت را بررسی می کنیم.

 1. درمارولر

این دستگاه را در ابتدای مقاله توضیح دادیم که یک دستگاه شبیه به قلم موی های غلتکی رنگ آمیزی است که به روی صورت فرد کشیده می شود. این دستگاه با داشتن حدود 200 سوزن روی صورت فرد کشید می شود و می تواند منافذی به عمق 0.5 تا 2 میلی متر ایجاد کند. البته این دستگاه قابلیت ایجاد منافذ عمودی روی صورت را ندارد

 1. درماپن

دستگاه درماپن شبیه به یک قلم نوری با نوک گرد و مدور است که سوزن های ریزی روی نوک آن قرار داده شده تا به وسیله‌ی یک موتور الکتریکی کوچک حرکت داده شود. زمانی که این دستگاه شروع به فعالیت می کند به سمت پایین روانه شده و تعداد زیادی سوراخ در قسمت مذکور ایجاد می کند. به علت شکل شبیه به قلم نوری این دستگاه، مشاهده شده که از این دستگاه به صورت خانگی استفاده می شود که ما استفاده از این دستگاه در خانه را پیشنهاد نمی کنیم.

 1. درمااستامپ

درمااستامپ بسیار شبیه به درماپن است و تنها تفاوت آن‌ها تعداد سوزن های بیشتر و بزرگ تر بودن نوک سوزن درمااستامپ است. از این وسیله هم می توان به صورت دستی و هم به صورت الکتریکی (مشابه دستگاه درماپن) استفاده نمود. این دستگاه شبهات زیادی به سوزن تاتو دارد، با این تفاوت که این دستگاه تعداد سوزن های زیادی دارد ولی دستگاه تاتو یک سوزن دارد. شکل باز کردن منافذ در این دستگاه نیز به شکل درماپن است و به شکل مهر عمل می کند.

 1. میکرونیدلینگ با سیستم دیو و نور (LED)

این دستگاه برخلاف روش های دیگر از دیو و نور LED برای رفع مشکلات صورت استفاده می کند. البته هنوز عملکرد بهتر این دستگاه نسبت به دستگاه های دیگر ثابت نشده و نمی توان عملکرد این سیستم را از سایرین متمایز دانست.

 1. میکرونیدلینگ با امواج رادیویی

جالب ترین دستگاه میکرونیدلینگ صورت، دستگاه میکرونیدلینگ با سیستم امواج رادیویی است که در این دستگاه سوزن های کوچک و ظریفی وجود دارد که در بین آن‌ها امواج رادیویی وجود دارد و زمانی که وارد پوست می شوند، باعث انتقال امواج رادیویی به زیر پوست و در نتیجه آن گرم شدن زیر پوست و تحریک پوست برای کلاژن سازی مشاهده می شود. در مورد این روش هم هنوز به صورت قطعی اعلام نشده که از سایر روش ها بهتر عمل می کند.

مدت زمان درمان به روش میکرونیدلینگ

یکی از سوالات بسیار مهمی که خیلی پرسیده می شود، این است که این روش درمانی چقدر طول می کشد؟ در جواب باید گفت که این روش با توجه به وضع بیمار تعیین می شود و ممکن است بین 2 الی 6 جلسه طول بکشد که هر جلسه در یک بازه‌ی زمانی 4 تا 6 هفته ای انجام می شود. علت این میزان وخفه بین هر جلسه برای جذب و تولید حداکثر کلاژن است.

انجام میکرونیدلینگ صورت در خانه

همان‌طور که قبل تر گفته شد اگر قصد استفاده از دستگاه میکرونیدلینگ صورت را دارید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و بهتر است تحت هیچ شرایطی این کار را داخل خانه انجام ندهید، اما اگر می خواهید به هر دلیل میکرونیدلینگ صورت را در خانه و تحت نظر پزشک، انجام دهید باید از دستگاه درمارولر استفاده کنید. به علاوه شما می توانید با خرید کوکتل جوان ساز و استفاده آن همراه با میکرونیدلینگ، تاثیر بسیار بالاتری در پوست خود ایجاد کنید. اگر به کوکتل جوان ساز نیاز داشتید می توانید از طریق شماره‌ی: 09382437142 آن را تهیه کنید.

جمع بندی

میکرونیدلینگ صورت یک روش بسیار کار برای از بین مشکلات صورت مانند چین و چروک است که با استفاده از دستگاه های مختلفی مانند در درماپن انجام می شود. فرآیند کار به این شکل است که تعدادی سوزن به پوست بیمار وارد می شوند تا منافذی برای تحریک کلاژن سازی و شاداب شدن صورت در پوست فرد باز کنند. این روش بدون درد است، اما در اکثر موارد قبل از شروع کار از کرم بی حسی استفاده می شود. نکته جالب این روش این است که از این روش می توان برای هر نوع رنگ پوستی استفاده نمود.

از مهم ترین عوارض این روش بعد از استفاده می توان به قرمزی و کبودی صورت یا التهاب اشاره کرد که نهایتا تا 48 ساعت در صورت فرد مشاهده می شوند. به عنوان توصیه باید بگویم که اگر قصد استفاده از این روش را دارید حتما قبل از انجام با پزشک مجرب مشورت کرده و در هنگام میکرونیدلینگ صورت نیز باید تحت نظر پزشک باشید.

دسته بندی پوست
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

100 سفارشات تکمیل شده
30 کاربران
17+ مطالب وبلاگ

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف زودتر از بقیه با خبر شوید!

پرداخت آنلاین

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت
×